לחצ/י כאן אם אינך רואה הודעה זו

Click here for English

Image

חברות וחברים יקרים,

עשרות שנים אחרי שנישאו לתושבי ירושלים ועברו לחיות עמם בעיר, אלפי פלסטינים ממשיכים להתגורר בבתיהם עם היתרים זמניים בלבד. מדיניותה המפלה של ישראל מונעת מבנות ובני זוג של תושבי ירושלים המזרחית מלקבל תושבות קבע במדינה, ככל שהם במקורם מהגדה המערבית או מרצועת עזה. במקרה הטוב, מקבלים בני הזוג היתר שהייה צבאי המאפשר להם לגור בירושלים, ושאותו הם נדרשים לחדש מעת לעת. ההיתר לא מקנה זכויות סוציאליות בסיסיות, ואף לא מאפשר לבני הזוג לנהוג ברכב בירושלים. בנוסף, כל שינוי בנסיבות החיים, כולל גירושין או פטירה של בן הזוג הירושלמי, עלול להוביל לגירושו של האדם מביתו ולפרידה כפויה ממשפחתו.

לפני כשנה, במקרה תקדימי, הצליח המוקד להביא לביטול החלטתו של משרד הפנים לשלול היתר שהייה של אישה כעונש על מעשיו של אדם אחר. המדובר בגברת ח'טיב, במקור תושבת הגדה המערבית, המתגוררת מזה כשני עשורים בירושלים עם בעלה וילדיהם. בשנת 2015 הודיע לה משרד הפנים על ביטולו של ההליך לאיחוד משפחות בו הייתה מצויה עם בעלה, בעקבות מעשה שיוחס לבנה, שנחשד בדקירת שוטר מג"ב (במסגרת האירוע, השוטר נפצע באורח קל והבן נהרג על ידי כוחות הביטחון). טענותיו של המוקד התקבלו בשתי ערכאות שיפוטיות, שקבעו כי לא ניתן לגרש את האישה מירושלים ולהפרידה ממשפחתה בגלל מעשה שלא הייתה לה שום אחריות עליו.

בחודש יולי האחרון, קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים עתירה נוספת שהגיש המוקד מטעמה של הגברת ח'טיב, בה דרשנו כי משרד הפנים יעניק לה תושבות ארעית במדינה. עתה, לראשונה מאז עברה להתגורר בירושלים לפני כעשרים שנה, תהיה הגברת ח'טיב זכאית לזכויות סוציאליות בעיר. עתירה זו הוגשה לאחר שמשרד הפנים סירב להעניק לה תושבות ארעית, גם הפעם בשל המעשה המיוחס לבנה, למרות שעמדה בכל הקריטריונים לשדרוג מעמדה.

אני כל-כך גאה בפעילותו העיקשת של המוקד בשמה של הגברת ח'טיב, שלא רק הגנה על זכויותיה הפרטניות, אלא גם הביאה ליצירת תקדים משפטי חשוב הקובע כי לא ניתן לשלול מעמד כאמצעי לענישה קולקטיבית. תקדים זה כבר שימש את המוקד במקרה נוסף, בו ניתן פסק דין דומה, הקובע כי משרד הפנים לא יכול לשלול את היתריהם של ארבעה אנשים רק משום שהם קרובי משפחתו של אדם שביצע פיגוע. המוקד ימשיך למנף את התקדימים האלה, במטרה להבטיח שמשפחות פלסטיניות יוכלו לגור בירושלים בלי פחד מפרידה כפויה, תוך מימוש זכויותיהן בעיר.

בברכה,

sig

ג'סיקה מונטל
מנכ"לית המוקד להגנת הפרט

 

 
   

תמיכה בפעילותנו

אנו זקוקים לתמיכתכם כדי להמשיך להעניק סיוע משפטי בחינם לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים, וכן לפעול לשינוי מדיניות במטרה להביא שיפור נרחב במצב זכויות האדם בשטחים.

   

 

לתמיכה במוקד
 
 
 
 

 

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

 

הרשמה לרשימת הדיוור
 
 
 
 
s